Seminarium
przez Ilona Król

W piątek, 30 czerwca 2017 r. w sali konferencyjnej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu przy ulicy Wilsona 6b odbyło się seminarium pn. „Warto wiedzieć czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania”.

Podczas spotkania można było uzyskać wiele informacji dotyczących tematów najczęściej poruszanych przez osoby korzystające z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej nr 3. Seminarium podzielone było na trzy panele: Nie daj się wykorzystać, Człowiek w urzędzie oraz Prawo rodzinne.
Seminarium prowadziła radca prawny Elżbieta Żelazko – Nowosielska, koordynator projektu  „Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej nr 3”, która przedstawiła m.in. najważniejsze zasady funkcjonowania punktu, lokalizację, osoby uprawnione, zakres możliwej do uzyskania pomocy prawnej.

Swoje referaty wygłosili:
W panelu „Nie daj się wykorzystać” - oficer prasowy KPP w Jarosławiu pani podkom. Marta Gałuszka „Wirtualny świat – realne zagrożenia”, Powiatowy Rzecznik Konsumentów pan Janusz Nowosiad „Jak nie dać nabić się w butelkę miłej pani – garść informacji o kredytach chwilówkach, pokazach garnków itp.”.
W panelu „Człowiek w urzędzie” - pracownice MOPS w Jarosławiu pani Katarzyna Kędzior „500 + zasady przyznawania świadczeń” oraz pani Agnieszka Żółcińska „Jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka z upośledzeniem umysłowym lub nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu”.
W panelu „Prawo rodzinne” - radca prawny Agnieszka Chrostowska – Bawoł „Jakie mam prawa w postępowaniu administracyjnym i jak z nich skutecznie korzystać?”, aplikant radcowski Marzena Broda „Co zrobić gdy nie układa nam się w małżeństwie? Mediacja, rozwód i separacja w pigułce.”
 Zaproszeni goście odpowiadali także na liczne pytania zadawane przez uczestników.
Seminarium zostało zrealizowane w ramach promocji zadania publicznego realizowanego przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło
w Jarosławiu pn. „Prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej nr 3 zlokalizowanego
w Urzędzie Gminy Chłopice, Urzędzie Gminy Laszki i Urzędzie Gminy Wiązownica” finansowanego ze środków Powiatu Jarosławskiego.