Konferencja w Brukseli
przez I.Król

W dniach 7 - 9 września 2022 roku self-adwokaci działający w PSONI Koło w Jarosławiu uczestniczyli w Europejskiej Konferencji zorganizowanej przez Inclusion Europe.


W pierwszym dniu self- adwokaci z różnych krajów dzielili się swoimi doświadczeniami - opowiadali o pracy, samodzielności oraz drodze jaką przeszli z instytucji do życia w społeczeństwie. Były też ciekawe wykłady przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz organizacji wspierających osoby z niepełnosprawnościami na temat zakończenia segregacji i niezależnego życia.

Kolejny dzień konferencji poświęcony był sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Ukrainie oraz planom odbudowy kraju. Podkreślano, że przy odbudowie należy uwzględnić dostępność, nie inwestować pieniędzy w instytucje tylko w mieszkania i domy, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły żyć wśród przyjaciół.

Na zaproszenie Pani Europoseł Elżbiety Łukacijewskiej self-adwokaci mieli możliwość zwiedzenia Parlamentu Europejskiego, porozmawiania o ważnych sprawach dotyczących osób z niepełnosprawnością intelektualną w Polsce.

Zwiedzili również piękną Brukselę...

Udział w konferencji był realizowany w ramach projektu pn. "Głos self-adwokatów jest ważny"

erejestracja